Pozostało dni do spotkania

Galileo Masters 2017 – Zgłoś swój pomysł na wykorzystanie technik satelitarnych

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2017 r. trwa Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej (Galileo Masters, ESNC) – czyli największy międzynarodowy konkurs na rzecz komercyjnego wykorzystania nawigacji satelitarnej. W tym roku pula wynosi ponad 1 milion euro, a zgłaszający projekt mają szansę na zdobycie nagród w ponad 20 kategoriach.

Nawigacja satelitarna jest konieczna, jeśli chodzi o dokładne, niezawodne i ciągłe lokalizowanie. Ta technologia stanowi fundament wielu aktualnych trendów, w tym logistyki multimodalnej, Internetu rzeczy (IoT), dronów czy inteligentnych miast.

Od 2004 roku Galileo Masters promuje przekształcanie przełomowych pomysłów biznesowych w gotowe do wejścia na rynek produkty i usługi. W ciągu ostatnich lat konkurs wyróżnił ponad 300 projektów, co stanowi zaledwie ułamek kilku tysięcy koncepcji przedłożonych przez pomysłodawców. Dzięki sieci centrów inkubacji przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA BIC) oraz nowopowstałemu akceleratorowi E-GNSS, ESNC (ang. European Satellite Navigation Competition) odgrywa znaczącą rolę w przekształcaniu projektów w poważne przedsięwzięcia rynkowe.

Europejska strategia kosmiczna

Nowa zasada europejskiej strategii  kosmicznej głosi szersze wykorzystywanie przestrzeni kosmicznej dla europejskiej gospodarki i społeczności. Jednym z głównych celów jest sprzyjanie konkurencyjności europejskiego sektora kosmicznego na świecie poprzez pobudzanie rozwoju komercyjnych zastosowań kosmicznych, zwłaszcza dla startupów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz młodych przedsiębiorców. Ponadto, głównymi celami strategii jest realizacja europejskich planów kosmicznych i zaspokajanie potrzeb społeczeństw, szczególnie jeśli chodzi o dostęp do kosmicznych danych.

Elżbieta Bieńkowska, Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP podkreśla: „Inwestycje w technologie i aplikacje kosmiczne oraz wsparcie startupów i przedsiębiorców o innowacyjnych pomysłach zapewniają konkurencyjność Europy. Aby osiągnąć ten cel, Europejskie Konkursy Nawigacji Satelitarnej oraz Copernicus Masters wyznaczają trendy technologiczne i modele biznesowe oparte na systemach (Galileo i Copernicus) przez co stanowią sprawdzoną platformę wdrażania Strategii Kosmicznej UE

Akcelerator E-GNSS

Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej (ESNC) w tym roku po raz pierwszy jest wyposażony w akcelerator E-GNSS. Nowy program jest wyjątkową okazją dla przedsiębiorców i firm do akceleracji biznesu na szerszą skalę i szybszego wprowadzania na rynek swoich produktów i usług. Akcelerator E-GNSS działać będzie przez trzy lata i będzie stanowił bezpośrednie wsparcie dla laureatów ESNC 2017, 2018 i 2019. Tym samym na uczestników konkursu czekać będą dodatkowe nagrody, usługi inkubacji warte 500 000 EUR.

Zasady konkursu

Do Galileo Masters zgłosić można pomysł na aplikację, urządzenie, bądź technologię wykorzystującą nawigację satelitarną. Główny zwycięzca wyłoniony spośród laureatów poszczególnych regionów otrzyma 20 tysięcy euro. Zgłoszenia do konkursu można przesłać do 30 czerwca 2017 r. za pomocą strony www.esnc.eu

Do konkursu przesyłane są pomysły na wykorzystanie technologii GNSS w dowolnej dziedzinie nauki, gospodarki czy życia codziennego – mówi Maciej Mickiewicz z Blue Dot Solutions, koordynator polskiej edycji konkursu. – Może to być innowacyjna usługa, produkt lub pomysł na badania naukowe – dodaje. Zgłaszać się mogą indywidualni pomysłodawcy lub zespoły, organizacje, firmy czy instytucje. Wygrana w edycji regionalnej jest też przepustką do finału międzynarodowego, w którym nagroda główna to 20 tys. euro, a suma wszystkich nagród to ponad milion euro.

Już 15-17 maja w Trójmieście odbędzie się Galileo Hackathon. Poszukiwani są entuzjastycznie nastawienii programiści, którzy interesują się usługami lokalizacyjnymi (LBS), technologiami geo przestrzennymi i internetem rzeczy (IoT). Uczestnicy mogą liczyć na networking z międzynarodową społecznością programistyczną, 1000 Euro nagrody oraz dostęp do najnowszego smartfona Samsunga, który nie tylko jest gotowy na śledzenie Galileo, ale także daje deweloperom aplikacji dostęp do surowych obserwacji GNSS.

Wsparcie projektów transportowych

Uczestnicy konkursu Galileo Masters mogą równocześnie aplikować do 3-miesięcznego programu akceleracyjnego Space3ac, który wspiera projekty wykorzystujące techniki satelitarne. Akcelerator Space3ac to niezwykła okazja dla ludzi, którzy potrafią znajomość technologii przekuć w praktyczne rozwiązania.

W ramach akceleratora autorzy najciekawszych projektów staną przed szansą rozwinięcia ich do etapu wdrożeniowego w oparciu o wsparcie mentorskie, współpracę z dużymi firmami z branży i wreszcie – wsparcie finansowe wysokości nawet 200 000 zł dla jednego projektu. Na dofinansowanie w wysokości 200 000 zł liczyć może aż 20 projektów. Zgłoszenia do akceleratora przesyłać można przez stronę internetową www.space3.ac do końca kwietnia. Udział w akceleratorze jest bezpłatny. Program akceleracyjny jest organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną i finansowany w ramach Programu Scale Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. www.strefa.gda.pl

Partnerzy ESNC

Międzynarodową edycję ESNC 2017 wspiera m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Agencja Europejskiego GNSS (GSA). Organizatorem polskiej edycji konkursu jest gdańska spółka Blue Dot Solutions a Partnerami są: Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Kosmiczna, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Black Pearls VC.

Ten wpis umieszczono w kategorii Aktualności, startupy, wydarzenia-it i otagowano jako Dodaj komentarz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*

  • Praca IT w Szczecinie


    Praca IT w Szczecinie


  • Zobacz inspirujące wystąpienia z Netcampa